Obama’nın Eski Danışmanı “4 Bin Filistinli Çocuğu Öldürmek Yetmedi” Açıklaması ile Tepki Çekti

Sosyal medya platformlarında büyük bir yankı uyandıran bir video, eski ABD Başkanı Barack Obama’nın önceki ulusal güvenlik danışmanlarından Stuart Seldowitz’i gündeme getirdi. Videoda Seldowitz, bir sokak satıcısına karşı sarf ettiği Filistin’de savaşta ölen çocuklara yönelik ağır söylemleri nedeniyle büyük tepki çekti.

Stuart Seldowitz, Obama yönetiminde Ulusal Güvenlik Konseyi Güney Asya Direktörlüğü görevinde bulunmuş bir yetkili, New York’taki bir sokak satıcısını “terörist” olmakla itham ederken videoya yakalandı.

Twitter’da yayınlanan videoda Obama’nın eski ulusal güvenlik danışmanlarından biri olan Seldowitz’in, bir Müslüman sokak satıcısını nasıl azarladığı ve ona “terörist” iftirasında bulunduğu görülüyor.

Seldowitz, ayrıca peygamber Muhammed’i “tecavüzcü” olarak nitelendiriyor ve satıcıya “seni Mısır’a geri gönderdiklerinde, güvenlik güçleri tarafından sana ve ailene işkence yapılacak” şeklinde tehditler savuruyor.

Bu videonun Salı günü sosyal medyada yayılmasının ardından Stuart Seldowitz, videoda görünen kişinin kendisi olduğunu kabul etti ve “Evet, o kişi benim” dedi.

Görüntülerde, 64 yaşındaki Seldowitz’in sokak satıcısına İslamofobik hakaretler yağdırırken görüldüğü ve kimliğinin belirlenmesi için yardım talep eden bir kullanıcı tarafından paylaşıldı.

Seldowitz, “Mısır’daki istihbarat ailenizi alacak” ve “Baban tırnaklarını seviyor mu? Onları teker teker çıkaracaklar” şeklinde ifadeler kullanıyor.

Satıcının Seldowitz’den ayrılmasını istemesine rağmen, Seldowitz bunu reddediyor ve “Kızına Muhammed’in yaptığı gibi tecavüz ettin mi? Sen de Muhammed gibi kızına tecavüz ettin mi?” şeklinde hakaretlerde bulunuyor.

Seldowitz, satıcıyı “cahil” olarak nitelendiriyor ve “yemek arabasında yemek sattığı” için onu küçümsüyor. Ardından, “İngilizce öğren… [çünkü] seni Mısır’a geri gönderdiklerinde ve istihbarat seninle görüşmek istediğinde sana yardımcı olacak” şeklinde ifadeler kullanıyor.

Aynı kullanıcı tarafından yayınlanan başka bir videoda, Seldowitz’in satıcıya “4 bin Filistinli çocuğu öldürdüysek, bu yeterli değildi” dediği duyuluyor.

Seldowitz, konuşmasında bir noktada “Bir suçluya dua etmeniz benim suçum değil” diyor.

İşte o video:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir