Kılıçdaroğlu bunaldı

Gazeteci Şaban Sevinç sosyal medyadan paylaştığı iddia ile Deva’dan CHP’ye geçen ilçe başkanlarına Eyüp, Esenyurt ve Fatih’de CHP belediye başkan adaylığı vereceğini ifade etti.

Sevinç, iddianın bugün Genel Merkez kulislerinde kouşulduğunu ve Milletvekili ile PM üyelerinin, “Deva’ya 15 milletvekili vermiştik, şimdi de belediye başkanlığı mı verilecek” diye tepki gösterdiğini bildirdi.

Sevinç şunları söyledi:

“Bunun Kurultayda da aleyhine olacağını söyleyenlere Kılıçdaroğlu’nun “gerekirse aday olmayız” dediği öne sürüldü. Bazı isimlerde Kılıçdaroğlu’na “MYK üyeleriniz size doğru bilgi vermiyor. Delegede değişim rüzgarı ağırlıkta görünüyor” dediği öğrenildi.”

GİZLİ GÖRÜŞME

Görüşmeye dair ilk tepkisi “Yazık, Yakışmadı Kemal Bey” şeklinde olan DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, T24’e yaptığı açıklamada, “Ali Bey de inanamadı, üzüldü bu hadiseye. Aradık başkanları, onlar da teyit ettiler. Cumartesi günü sabah kahvaltı yapmışlar. ‘Bize değer verdi yanımıza geldi, bizi dinledi’ dediler. ‘Dolayısıyla istifa edip, cumartesi istifa edip CHP’ye katılım yapmayı düşünüyoruz’ dediler. Bir kenara not ediyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun geçtiğimiz hafta sonu İstanbul’da DEVA Partisi’nin bazı ilçe başkanlarıyla görüştüğünün açığa çıkması siyasetin gündemine oturdu. Kılıçdaroğlu’nun görüşmeyi gizlice yaptığı ve bu görüşmeden sonrada DEVA Partili bu isimlerin partiden istifa edeceği iddiaları gündeme gelmişti. İddiaların ortaya çıkmasının ardından sosyal medya hesabından ilk olarak “Yazık. Yakışmadı Kemal Bey” tepkisini gösteren DEVA Partisi Sözcüsü İdris Şahin, T24’ten Eray Görgülü’nün sorularını yanıtladı.

Şahin, Genel Başkan Ali Babacan’ın ilk tepkisinin ne olduğu sorusu üzerine, “Ali Bey de ilk önce inanamadı. Ali Bey’inki elbette ki Kemal Bey açısından bir hayal kırıklığıdır. Bir lider, sesli olarak bir hayal kırıklığı der mi, demez ama benim gördüğüm üzüldü bu hadiseye” dedi. Şahin, şunları söyledi:

“ARADIK TEYİT ETTİLER”

“Biz inanmadık önce, sonra fotoğraflar ortaya çıkınca gördük. Aradık başkanları, onlar da teyit ettiler. Cumartesi günü sabah kahvaltı yapmışlar. Bize değer verdi yanımıza geldi, bizi dinledi dediler. Dolayısıyla istifa edip, cumartesi istifa edip CHP’ye katılım yapmayı düşünüyoruz dediler.

HABERSİZCE ORGANİZASON

Habersizce gerçekleşmiş bir organizasyon. Zaten yakışmadı dememizin tek sebebi bu. Bir siyasi partinin genel başkanı, bir başka siyasi partinin ilçe başkanı düzeyinde hem de bir iki değil yani 8-10 tane ilçe başkanının bulunduğu bir toplantıda bulunuyor ve bunu bizlerle paylaşmıyorsa ve bunu normal bir davranış gibi değerlendiriyorsa bunu siyasi ahlak ve etik açısından uygun olmadığını düşünüyoruz.

“BİR KENARA NOT EDİYORUZ”

Bizden CHP yönetimine karşı son iki buçuk senedir olumsuz tek bir söz yok, kendi içindeki sıkıntılara taraf olmadık. Sadece siyasette nezaketi hoşgörüyü egemen kılmak için uğraşıyoruz ama bu yapılanı normal kabul etmemiz mümkün değil. Bunun başka bir izahı yok, siyasi etiğe uygun değil. Güven kırılması uzunca süredir vardı 14 Mayıs’tan sonraki süreçlerin açığa çıkmasından kaynaklı olarak. Biz kendimiz DEVA Partisi olarak odaklanıp önümüze bakacağız. Bunu da bir kenara not ediyoruz.”

Söz konusu ziyarete ilişkin CHP’den ilk açıklama geldi.

CHP’DEN İLK AÇIKLAMA

Ankara Milletvekili Murat Emir, şu ifadeleri kullandı:

“Sağın ıskartaya çıkmış, siyasi yaşamını tüketmiş aktörlerine partimizin önemli koltukları ikram edilerek sağdan oy alamayacağımızın onlarca örneğini yaşayarak gördük. Yerel seçim öncesinde Deva partili ilçe başkanlarının partimize devşirilmesinin arka planında siyasal/ideolojik bir yakınlaşma olduğunu düşünmek için hiç bir nedenimiz yok. Yeni bir ’39 vekil vakası’ hazırlığının yapıldığından kaygılıyız. Partimiz bir evvel kendi ilkelerine ve değerlerine dönmek zorundadır. Değişim şarttır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir