İlber Ortaylı’dan Herkesi Şaşırtacak Açıklama: Atatürk’ün Boyu Aslında 162 cm

Ünlü Tarihçi Prof.Dr. İlber Ortaylı, Atatürk hakkında dikkat çeken bir açıklamada bulundu. ‘Atatürk’ filminin youtube kanalında katıldığı söyleşide Prof. Dr. İlber Ortaylı, Atatürk’ün boyunun 162 cm olduğunu iddia etti.

İlber Ortaylı; tartışma yaratan Aras Bulut İynemli’nin başrolünü oynadığı ‘Atatürk’ filmi için filmin youtube kanalında yayınlanan söyleşiye katıldı.

Filmin youtube hesabında yayınlanan söyleşide filmin yönetmeni Mehmet Ada Öztekin, Aras Bulut İynemli ve İlber Ortaylı bir araya geldi.

Atatürk The Movie youtube hesabında yayınlanan videonun 5. dakikasında İlber Ortaylı şu sözleri söyleyerek Atatürk’ün boyunun 162 cm olduğunu iddia etti:

“Nurettin Türsan Paşa rahmetli o çok incelerdi. Atatürk’ü 1.62 olarak verdi… O doğru… Tabii duruşlarını ayarlıyor devamlı falan ama vücut çok dinamik… Yani sizin resimlerde gördüğünüz gibi değil, dinamik… Mesela kalkıyor. Dans ediyor baloda dans ediyor, dans ediyor derken hareketli danslar…. Onlar ve bilgili ve ölçülü danslar… Bugün herkes dans ediyor tepiniyorlar, hiçbir şekilde hiçbir ritim kabiliyeti olmayanlar bile giriyor işe Halbuki o zaman öyle biri dans edemez ritim duygusu olması lazım…” sözleriyle Nurettin Türsan Paşa’yı kaynak göstererek Atatürk’ün boyunun 162 cm olduğunu açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığının resmi kayıtlarında ise Atatürk’ün boyu 174 cm olarak görülüyor.

Bir süre önce Genelkurmay Başkanlığı; Atatürk’ün boyunun 174 cm’den daha kısa olduğu yönündeki iddialara, Atatürk için hazırladığı özel web sitede özlük belgelerini yayınlayarak yanıt vermişti.

Genelkurmay Başkanlığının yayınladığı özlük belgelerine göre; Atatürk’ün boyu 1.74 cm, kilosu 74-76 kg, ayakkabı numarası 42 numaraydı.

İlber Ortaylı’nın açıklaması, Atatürk’ün gerçek boyunun ne olduğuna dair tartışma yarattı.

Disney Plus’ın yayınlamaktan vazgeçmesiyle gündem olan “Atatürk” filmi, iki film olarak sinemalarda gösterilecek.

Amerika Ulusal Ermeni Komitesi (ANCA), dizinin Atatürk’ü yücelttiği gerekçesiyle yürüttükleri kampanya ve oluşturdukları baskı sayesinde Disney Plus’ın diziyi yayından kaldırdığını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir