Gazeteci Alican Uludağ’dan Gündem Yaratan Paylaşım: “MHP, AKP’ye Operasyon Çekecek Güce Ulaştı”

Türkiye tarihinde ilk kez AYM kararına uymayan Yargıtay, Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Ünlü gazeteci Alican Uludağ’ın söz konusu durumla ilgili yaptığı bir paylaşım ise bir anda gündem oldu. Uludağ paylaşımında iktidar içinde bir iç savaşın başladığını öne sürdü.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, Anayasa Mahkemesi’nin cezaevinde tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’a yönelik hal ihlali kararına uyulmamasına hükmetmişti.

Türkiye tarihinde ilk kez AYM kararına uymayan Yargıtay ayrıca Can Atalay hakkında ‘hak ihlali’ kararı veren AYM üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel, Yargıtay kararının darbe girişimi olduğunu söyleyerek, “Halkı direnmeye çağırıyoruz” demişti.

Kararı yorumlayan ünlü gazeteci Alican Uludağ ise “Yargıtay’ın Can Atalay kararına direnmesi, iktidar içinde bir iç savaşın başladığını gösteriyor” ifadelerini kullandı ve şöyle devam etti ⬇️

‘MHP’nin de destek verdiği bu şahin kanadın Saray içerisinde de önemli klikleri var. ‘

“Yargıtay’ın örneğin TBMM’yi Atalay’ın vekillğini düşürmedi diye eleştirmesinde asıl hedef, Numan Kurtulmuş. AKP Grup Başkan Vekili Abdulhamit Gül, Hayati Yazıcı ve Faruk Çelik gibi isimlerin anayasal sınırlar uyarısı, şahin kanada yanıt.”

‘Buna karşılık CB Hukuk Politikaları Başkanı Mehmet Uçum’un ‘Milli yargıdan yana tavır alın’ demesi ılımlılara mesaj.’

“Diğer yandan MHP, adım adım AKM’yi kuşatmış durumda. Ve yargı/güvenlik bürokrasisi içindeki kadroları eliyle Yargıtay örneğinde olduğu gibi yarın ortaklık bittiginde AKP’ye operasyon çekecek güce ulaştı.”

‘Erdoğan’ın, Soylu’yu alıp Ali Yerlikaya’yı ataması, buna karşı bir hamle. İktidar içindeki bu iç savaşta kimin tasfiye olacağı, Yargıtay/AYM arasındaki krizin nasıl çözüleceğine bağlı.’

Alican Uludağ’ın paylaşımı ⬇️

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir