Galaxy S24 Ultra iPhone 15 Pro Max’i yine tokatladı!

Samsung’un amiral gemisi Galaxy S24 Ultra ve Apple’ın iPhone 15 Pro Max modelleri, farklı dahili bellek standartları kullanıyor. Samsung, UFS teknolojisine güvenirken, Apple tüm cihazlarında NVMe depolama kullanıyor. Her iki teknoloji de hızlı okuma ve yazma hızları sunsa da, yeni bir karşılaştırmada Galaxy S24 Ultra’nın depolama hızının yüzde 75 daha hızlı olduğu ve daha düşük gecikme süresine sahip olduğu görülüyor.

Galaxy S24 Ultra, yeni nesil UFS depolaması ile 2.5GB/s okuma hızlarına ulaşabilirken, iPhone 15 Pro Max bu konuda geride kalıyor. Jazz Disk Bench testinde, Galaxy S24 Ultra‘nın ardışık okuma hızlarında 2,547MB/s değerine ulaştığı, iPhone 15 Pro Max’ın ise 1,450MB/s ile geride kaldığı görülüyor; bu da yüzde 75’lik bir farka işaret ediyor. Ne yazık ki, yazma testinde aynı performans farkı görülmüyor; Galaxy S24 Ultra 1,442MB/s veri aktarım hızlarına ulaşırken, rakibi 1,257MB/s ile yakın takipte, yalnızca yüzde 15’lik bir farkla.

Galaxy S24 Ultra iPhone 15 Pro Max’i yine tokatladı!

Samsung, premium akıllı telefonlarında tarihsel olarak daha hızlı flash bellek çipleri kullandığı için, Galaxy S24 Ultra’nın iPhone 15 Pro Max‘ı geçmesi sürpriz değil. 4K rastgele okuma ve yazma testinde de benzer bir durum görülüyor ve Apple’ın, Samsung’un geliştirdiği daha hızlı standartların gerisinde kalmaya devam ettiğinde neden NVMe standardını kullanmaya devam ettiği merak konusu. Ancak, bir akıllı telefon veya masaüstü bilgisayarın performansını belirleyen yalnızca hızlı ardışık veya rastgele okuma ve yazma hızları değil, aynı zamanda gecikme süresi de önemli bir metriktir.

Bu bağlamda, Galaxy S24 Ultra yine galip geliyor ve iPhone 15 Pro Max’tan daha düşük bir gecikme süresine sahip oluyor. Daha düşük gecikme süresine sahip olmak avantajlıdır çünkü bu test, belirli verilerin ne kadar hızlı erişilebildiğini gösterir. Teoride, bu Galaxy S24 Ultra‘nın uygulamaları daha hızlı açabileceği anlamına gelir, ancak bu aynı zamanda Samsung’un One UI yazılımının ne kadar optimize edildiğine de bağlıdır.

Her iki cihaz da testlerde 256GB dahili depolama ile test edildiği için, sonuçlar daha yüksek dahili bellek sürümleri kullanıldığında farklılık gösterebilir. Takip ettiyseniz, Galaxy S24 Ultra‘nın iPhone 15 Pro Max’ı bir pil boşalma testinde de geçtiğini bildirmiştik. Bu nedenle, 6.8 inçlik amiral gemisi, rakibini şu ana kadar iki benchmark testinde geçmiş durumda, ancak daha fazla karşılaştırma yapılacak. Bu nedenle, daha fazla güncelleme için bizi takip etmeye devam edin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir