Fitch iki yıl aradan sonra görünümü yükseltti

Fitch Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak teyit etti, not görünümünü iki yıl aradan sonra ‘negatif’ten ‘durağan’a çekti.Raporda görünümün durağana revize edilme nedeni olarak “Kısa vadeli makro-finansal istikrar risklerini azaltan ve ödemeler dengesi baskılarını hafiften daha geleneksel ve tutarlı bir politika karışımına dönüşü yansıtıyor” dendi.

TCMB’nin politika faizini 2023 sonuna kadar yüzde 35’e çıkaracağını ve 2024’te de bu seviyede kalacağını belirten Fitch para politikası sıkılaştırmasının gelecekteki hızı ve süresi konusunda yüksek belirsizlikler olduğuna dikkat çekti.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 65

Fitch’in Türkiye raporunda yüksek enflasyonun en büyük risk ve zorluk olmaya devam ettiği belirtildi, yıl sonu ENFLASYON tahmini ise yüzde 65 oldu. Açıklamada “Büyümenin 2023’te yüzde 4.3, 2024’te yüzde 3 olmasını bekliyoruz” ifadelerine yer verildi.

Raporda ayrıca, “Brüt uluslararası rezervler mayıs ayının ortasından bu yana gözle görülür ölçüde toparlanma kaydetti. 2023 yılı sonuna kadar 115 milyar dolara ulaşabileceği öngörülüyor”denildi. Fitch, Temmuz 2022’de Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirmiş, görünümünü ise “negatif” olarak teyit etmişti. 2021’in aralık ayında not görünümünü negatife düşürmüştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir