Akfen’in Üçpınar Hibrit GES projesi için imzalar atıldı, teşvik onaylandı

Akfen Yenilenebilir Enerji, yüzde 100 bağlı ortaklığı Derbent Enerji Üretim Pazarlama İthalat ve İhracat A.Ş. ile müteahhit Asunim Yenilenebilir Enerji A.Ş. arasında dün 40 MW kurulu güce sahip hibrit GES yatırımına ilişkin “anahtar teslim mühendislik, tedarik ve inşaat işleri sözleşmesi imzalandığını duyurdu

Akfen tarafından KAP’a yapılan açıklamada şu ifadelere yer verdi:

3 YIL SÜRELİ YATIRIM TEŞVİKİ

“Bu hususta; Derbent’in Çanakkale ilinde yer alan 40 MW kurulu güce sahip Üçpınar Hibrit GES yatırımı için, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan 13.02.2024 tarihinde; 564789 teşvik belge numaralı ve 3 yıl süreli yatırım teşviki kapsamında; KDV, gümrük ve damga vergisi istisnası destek unsurlarından yararlanılacaktır.

Şirketimiz’in, büyüme stratejisi kapsamında, yatırım aşamasında bulunan söz konusu Hibrit GES projesinde Sözleşme imzalanmış ve inşaat süreci başlamıştır. Yeni hibrit GES santrallerimiz, üzerinde kurulacağı tesisin kalan “Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması (YEKDEM)” süresi boyunca, YEKDEM’den faydalanarak, ABD Doları bazlı sabit fiyat garantisinden faydalanabilecektir.”

KURULU GÜÇ YÜZDE 10 ARTIYOR

“Böylelikle, 12.02.2024 tarihli KAP duyurumuzda açıkladığımız inşaat süreci başlamış olan toplam 26 MW hibrit GES projelerimiz ile birlikte, mevcut 699 MW kurulu gücümüzü toplam 765 MW’a çıkaracak Hibrit GES projeleri yatırımlarımızın; Şirketimiz öngörülebilir nakit akışına dayalı risk yönetimi politikası ile uyumlu olarak nakit akışlarımıza gelecekte pozitif katkı sağlaması beklenmekte olup, 2024 yılında tamamlanması planlanan söz konusu yatırımların 2025 yılında Şirketimizin ciro ve faaliyet karına katkı sağlaması öngörülmektedir.”

PROJE AŞAMASINDAKİLERLE KURULU GÜÇ 860 MW OLACAK

“12.02.2024 tarihli KAP duyurumuzda açıkladığımız üzere kurulu gücümüzü toplam 860 MW’a çıkarması hedeflenen yatırım aşamasında bulunan diğer hibrit GES ve RES kapasite artış projelerimizin ihale ve yatırım süreç hazırlıkları halen devam etmektedir. Öncelikli olarak diğer Hibrit GES projelerimizin ihale süreçlerinin, belli bir plan içinde, önümüzdeki haftalarda tamamlanması hedeflenmektedir. Süreç içerisindeki önemli gelişmeler yatırımcılarımıza duyurulacaktır.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx