AB’nin baş diplomatından ABD’ye mesaj: İsrail katliam yapıyor diyorsa belki de silah vermemelisiniz

T24 Dış Haberler

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Gazze’deki sivil ölümleri nedeniyle ABD’ye üstü kapalı bir şekilde İsrail’e silah sağlamayı bırakma çağrısında bulundu.

Pazartesi günü Brüksel’de yapılan AB kalkınma yardımı bakanlar toplantısının ardından Borrell, ABD Başkanı Joe Biden‘ın İsrail’in 7 Ekim saldırılarına verdiği karşılığın “abartılı” olduğu ve Batılı yetkililerinin savaşta çok fazla sivil öldüğü hakkındaki söylemlerini hatırlattı. 

Borrell, “Yani, eğer çok insanın öldürüldüğünü düşünüyorsanız belki ölmelerini önlemek için daha az silah sağlayabilirsiniz” dedi. 

AB’nin baş diplomatı, “Eğer uluslararası toplum bunun bir katliam olduğunu düşünüyorsa belki de biraz silah sağlanması hakkında konuşmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

ABD, İsrail’in en büyük silah sağlayıcısı. Washington, ülkeye savaş jetlerinden bombalara yılda 3.8 milyar dolarlık yardım sağlıyor. 

Pazartesi akşamı kendisine Borrell’in yorumları sorulduğunda ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller, ABD’nin İsrail’e silah desteğini savunarak bu sayede ülke üzerindeki etkilerinin arttığını ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir