Türkan Elçi Kimdir, Nereli? Türkan Elçi Eğitim Hayatı ve Biyografisi

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Eski Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’ye adaylık teklifi götürüldü. Türkan Elçi’ye  Diyarbakır Milletvekilliği önerildi. Bunun üzerine Türkan Elçi hakkında yapılan araştırmalar da arttı. Vatandaşlar Türkan Elçi’nin hayatını, mesleğini ve eğitimini araştırmaya başladı. Peki Türkan Elçi kimdir, nerelidir? Türkan Elçi mesleği nedir, kitapları nelerdir?

İşte detaylar…

Türkan Elçi Kimdir?

Türkan Elçi Diyarbakır’da dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise öğrenimini Diyarbakır’da tamamlamıştır. Lisans eğitimini ise Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamıştır. Daha sonra on beş yıl boyunca Türke öğretmenliği yapmıştır. Ardından mesleğinden istifa edip hukuk fakültesine girmiştir. Türkan Elçi, hukuk fakültesinden mezun olmuş ve halen Diyarbakır Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlık mesleğini icra etmektedir.

Türkan Elçi’nin Milletvekili Adaylığı

Gazeteci İsmail Saymaz, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Diyarbakır Barosu Eski Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi’ye Diyarbakır Milletvekilliği teklifinde bulunduğunu paylaşmıştı. Daha sonra Türkan Elçi’nin Diyarbakır’da 1. sıradan milletvekilli adayı gösterileceği öğrenilmişti. 

17 Mart tarihinde ise Türkan Elçi’nin CHP’ye katılımı gerçekleşti ve Elçi, CHP Diyarbakır 1. Sıra Milletvekili olarak açıklandı.

Türkan Elçi’nin eşi Tahir Elçi Kimdir?

Tahir elçi, 1966 yılında Şırnak’ta dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini Şırnak’ta tamamlayan Elçi, lisans eğitimini ise Diyarbakır’da tamamlamıştır. Hukuk Fakültesi’nden mezun olmuştur. 1992 yılında avukatlık yapmaya başlamıştır. 1998-2006 yılları arasında ise Diyarbakır Barosunda yöneticilik yapmıştır. 

Daha sonra Türkiye Barolar Birliği  İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu Üyesi olmuştur. Aynı zamanda Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Kurucu Kurulu Üyelerinden olmuştur. 28 Kasım 2015 tarihinde ise Diyarbakır’ın Sur ilçesinde silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir