Hürjet göklerde: İlk uçuşunu gerçekleştirdi

TUSAŞ tarafından geliştirilen HÜRJET, daha önce piste çıkmıştı. HÜRJET, tek motorlu, tandem ve modern aviyonik suite sahip kokpiti ile üstün performans özelliklerini kullanarak kritik rol oynamak üzere tasarlandı.

Hürjet projesi, Jet Tekamül Eğitimi kapsamında kullanılan T-38 uçakları ile akrotim gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine Türk Hava Kuvvetleri envanterine dahil edilmek üzere başlatıldı.

HÜRJET ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan T-38 uçakları ile akrobasi gösterilerinde kullanılan F-5 uçaklarının yerine geçecek olan yeni nesil jet eğitim uçağının tasarlanması, üretilmesi, kalifikasyon ve sertifikasyon faaliyetlerinin tamamlanması hedefleniyor.

Proje kapsamında belirlenen konfigürasyonda ilk güvenli uçuş bugün gerçekleştirildi. Uçuş başarıyla yapıldı.

Projenin sertifikasyon faaliyetlerinin 2025 yılı sonu itibarıyla tamamlanarak jet eğitim uçağı varyantının kullanıma sunulması da bu hedefler arasında yer alıyor.

TCG ANADOLU’DAN KALKABİLECEK

Hürjet, TCG Anadolu SİHA ve amfibi çıkarma gemisindeki pist üzerinden kalkış gerçekleştirebilecek.

45 bin fit (13 bin 716 metre) yüksekliğe kadar çıkabilen Hürjet, havadan havaya füzeler, seyir füzeleri veya bombalar ile donatılabilecek. Hürjet, havadaki, karadeki ve denizdeki hedefleri vurabilececek şekilde donatılmaya müsait. Bu sayede jet eğitimlerinin yanı sıra hafif taarruz ve yakın hava desteği görevlerinde de kullanılması mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir