Eski TikTok yöneticisi yaş ve cinsiyet ayrımcılığı iddiasıyla dava açtı

TikTok’un üst düzey kadın yöneticilerinden biri olan Katie Ellen Puris, artık şirket ve sahibi ByteDance’a karşı dava açıyor. Puris, yaşından ve kadın olmasından dolayı haksız yere işten çıkarıldığını iddia ediyor. Ayrıca, TikTok’un daha genç çalışanları tercih ettiğini de belirtiyor. Puris, 2019 yılında Google ve Facebook gibi büyük firmalardan edindiği pazarlama deneyimleriyle TikTok’a katıldı. Kısa sürede başarılı oldu ve TikTok for Business’ı başlatarak şirketlerin platformu daha iyi kullanmalarına yardımcı oldu. Ancak başarısına rağmen büyük sorunlarla karşılaştı.

Puris, TikTok’un sahibi olan ByteDance’ın, Pekin’deki ofisinden daha fazla kontrolü ele geçirmeye başladığını iddia ediyor. Puris’e göre, sorunların çoğu ByteDance’ın başkanı Lidong Zhang’dan kaynaklanıyordu. Zhang’ın, Puris’in iş yapış tarzını beğenmediği ve şirketteki kadınlardan haksız bir şekilde sessiz ve mütevazı olmalarını beklediği söyleniyor.

Eski TikTok yöneticisi yaş ve cinsiyet ayrımcılığı iddiasıyla dava açtı

Puris ayrıca, şirketin daha genç çalışanları tercih ettiğini, onların daha yeni fikirler getireceğini ve yönetilmesinin daha kolay olacağını düşündüğünü belirtiyor. Yaşı ve konuşkan olması nedeniyle kenara itildiğini hissettiğini ifade ediyor.

Davasında, cinsel tacizi rapor etme gibi bu sorunlarla nasıl başa çıkmaya çalıştığını, ancak TikTok’un kendisine yardımcı olmadığını anlatıyor. Bunun yerine, iş yerinde durumu daha da kötüleşti ve sonunda işini kaybetti. Bu dava, sadece Puris’in işini kaybetmesiyle ilgili değil; TikTok ve ByteDance’da yaşanan ciddi sorunlara ışık tutuyor. Şirketlerin çalışanlarını nasıl muamele ettiği, özellikle adil ve saygılı olma konusunda önemli.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir