Coinbase Yetkilisi: Bu Altcoin XRP Gibi Delist Olmayacak!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kısa süre önce bir kripto para borsası olan Bittrex’i mercek altına aldı. SEC, Algorand’ın (ALGO) bir menkul kıymet olduğunu iddia etti. Bu nedenle, ALGO satışı için Bittrex’i suçladı. Ancak Coinbase’in XRP için yaptığı gibi ALGO’yu delist etmemesi soru işaretlerine neden oldu. İşte detaylar…

Ripple’ı (XRP) delist eden Coinbase, ALGO’yu delist etmedi

Coinbase’in Baş Hukuk Sorumlusu Paul Grewal, geçtiğimiz günlerde, ABD SEC’in Bittrex’e yönelttiği suçlamalarda ALGO’yu bir menkul kıymet olarak nitelendirmesine rağmen borsanın Algorand (ALGO) için alım satım faaliyetlerini sürdürme kararı hakkında konuştu. Coinbase’in aynı iddiayla XRP’yi delist etmesi, ancak ALGO için aynısını yapmaması soru işaretlerine yol açtı. Yakın zamanda Crypto Law bölümünde yapılan röportajda, bu sorular avukat John Deaton tarafından Grewal’a yöneltildi.

Röportajda Deaton, Coinbase’in listeleme kararlarını gözden geçirme yaklaşımıyla ilgili olarak XRP savunucuları arasındaki kafa karışıklığını vurguladı. Grewal, varlıkların ikincil satışlarının menkul kıymet teşkil etmediğini teyit etmişti. Buna karşılık Deaton, Grewal’ın ikincil satışlara ilişkin argümanının XRP için de geçerli olduğunu kaydetti. Deaton, aşağıdaki ifadeleri kullandı:

…XRP ticareti askıya alındı. Ardından SEC’in Algo’nun da menkul kıymet olduğu iddiasıyla Bittrex’e karşı bir dava açtığını görüyoruz. Elbette ALGO ticareti askıya alınmadı. XRP sahiplerinin Coinbase delist’yle adeta ‘cezalandırılmış’ hissettiğini ve hayal kırıklığına uğradığını biliyor musunuz? Kimse Algo’yu delist etmenizi veya askıya almanızı da istemiyor.  Sadece, düşüncenizi merak ediyor.

Soruya yanıt veren Grewal, XRP topluluğunun durumla ilgili hayal kırıklığını anladığını açıkladı. “İnsanların problemini anlıyorum. Ayrıca çeşitli durumlarda uygulanan bir çifte standart varmış gibi hissettiklerini de anlıyorum,” dedi.

Grewal takım çalışması çağrısında bulundu

Grewal ayrıca SEC Başkanı Gary Gensler’e atıfta bulunarak yasaların ve koşulların geliştiğini belirtti. Coinbase’in yasaları uygulamaya ve herkes için hukukun üstünlüğünü savunmaya kararlı olduğunu vurguladı. Ona göre, Coinbase’in geçen Kasım ayında Ripple’ın lehine bir “amicus özeti” sunmasının nedeni de bu. Grewal,  “Hepimiz için asıl önemli olan nokta, bunun oynamamız gereken bir takım oyunu olduğu. Tüm gezegendeki en iyi kaynaklara sahip düşmanla karşı karşıyayız, bu düşman da SEC/ABD hükümeti,” diye ekledi.

Grewal, SEC’in yasaları yorumlarken hatalar yapmaktan kaçınmadığını belirtti. Grewal ayrıca, son dönemdeki yaptırımların arkasında siyasi bir güç olduğuna inandığını belirtti. Bunun için “hep birlikte çalışmak, ortak bir zemin bulmak” gerektiğini belirtti.  Daha önce Kriptokoin.com tarafından bildirildiği üzere, Ripple ve Coinbase’in Baş Hukuk Görevlileri kısa süre önce her iki kuruluş arasında bir tür ortak çalışma spekülasyonlarını tetikleyen profesyonel bir toplantı yapmıştı.

Grewal’ın Coinbase’in XRP’de yaptığı gibi Algo’yu neden listeden çıkarmadığına ilişkin son yorumlarına rağmen, destekçilerin kafasında hala soru işareti var. XRP topluluğu, Coinbase CLO’sunun soruya doğrudan bir yanıt vermekten kaçındığını iddia etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir